TAS VARĒTU TEVI INTERESĒT
|
|
LTV rīcība Supernova 2016 konkursā robežojas ar šantāžu
Publicēts | 11 oktobris, 2015 |
Masu medijos ir izskanējis patriotisks aicinājums Latvijas Televīzijas mājas lapā autoriem un izpildītājiem no šā gada 7. septembra līdz 1. novembrim pieteikties LTV rīkotajam konkursam SUPERNOVA 2016: aizpildot anketu * Tomēr, ieskatoties pieteikuma anketā, nākas secināt, ka Latvijas Televīzija autoru un izpildītāju konkursā Supernova 2016 kandidātiem izvirza autoritāri pazemojošus nosacījumus, kas robežojas ar mūzikas industrijas šantāžu.
LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Belte saka: “Atbildības ziņā mēs esam pacēluši šo konkursu jaunā līmenī. Izmaiņas konkursa realizācijā – gan tehniskajā, gan formāta maiņā – likušas arī pašiem konkursantiem nopietnāk izturēties pret konkursu un Latvijas pārstāvēšanu starptautiskā vidē. Arī šogad konkurss būs augstā tehniskā līmenī. Mums ļoti svarīgs ir jaunu talantu atlases process un ceram, ka arī šogad spēsim atrast spilgtu personību un konkurētspējīgu dziesmu.”
Konkurss SUPERNOVA ‘2016 /
aizkulises un tiešraides: sk. videoarhīvā »
Savukārt, kādas ir konkursa SUPERNOVA 2016 aizkulises attiecībās ar autordarbu iesniedzējiem, to noskaidrosim, ieskatoties LTV konkursa SUPERNOVA 2016 sadaļā: pieteikt dziesmu konkursam...
Pirmajā brīdī šķiet, viss ir pietiekoši saistoši un lakoniski izklāstīts, un nav tur ko iebilst. Bet, ak vai! Tam visam seko prasība, citēju: – autors apliecina, ka bez atlīdzības piešķir LTV tiesības izmantot tā darbu jebkādā veidā, ieskaitot tiesības uz fotogrāfiju izmantošanu, tai skaitā ar tālāk nodošanas tiesībām.
Tā kā esmu dziesminieks un apsvēru domu pieteikt šim konkursam kādu no savām dziesmām, tad iepriekšminētais mani manāmi samulsināja, lai neteiktu ko vairāk. Esmu viens no tiem autoriem, kurš vēlas, lai autortiesību joma Latvijā būtu sakārtota, tāpēc vērsos pie AKKA-LAA ar sekojošu jautājumu:
Latvijas Televīzija ir izsludinājusi autordziesmu konkursu “Supernova 2016”.
Nolēmu ieskatīties pieteikuma anketā un varbūt pieteikt kādu savu dziesmu šim konkursam, tomēr mani samulsināja LTV prasība piekrist sekojošam: – autors apliecina, ka bez atlīdzības piešķir LTV tiesības izmantot tā darbu jebkādā veidā, ieskaitot tiesības uz fotogrāfiju izmantošanu, tai skaitā ar tālāk nodošanas tiesībām.
Atklāti sakot, šāds punkts mani kā autoru galīgi neiedvesmo. Vai Jūsuprāt tas ir likumīgi, šādu prasību izvirzīt? Ir taču noteikti minimālie tarifi par autordarbu izmantošanu televīzijā! Nemaz nerunājot par LTV apetīti uz autordarbu tālāk nodošanas tiesībām izmantošanai citviet bez atlīdzības pašam autoram. Manuprāt, tā ir kārtējā parazitēšana uz jauno un ne tik jauno bet nepieredzējušo autoru rēķina, pašam LTV medijam slēpjoties aiz cēlas idejas par latviešu kultūras popularizēšanu.
AKKA-LAA izpilddirektores vietniece Anita Sosnovska atbild:
“Piedāvātais līgums nav korekts nekādā ziņā. LTV vēlas atsavināt tiesības, kuras tā pati nemaz nevarēs realizēt un kuras tai nemaz nav vajadzīgas.
Piedāvājums atgādina 90.gadus, kad šādi līgumi bija bieži sastopami, taču rodoties apjausmai (esam lasījuši lekcijas, sūtījuši vēstules, rakstījuši rakstus), ko nozīmē autora tiesības, par šāda tipa līgumiem sen nebijām dzirdējuši.
Esam ne reizi vien analizējuši LTV līgumus saistībā ar autortiesībām, taču atkal un atkal sastopamies ar autoru darbu izmantotāju rīcību, kas robežojas ar šantāžu.”
Atbild LTV projektu vadītāja Ilze Jansone: “Punkts, kurā minēts, ka autors bez atlīdzības piešķir televīzijai tiesības izmantot savu autordarbu nekādā veidā neatsavina autoram autorību vai tiesības uz darbu un likumā noteiktās atlīdzības saņemšanu par darba publisko izpildījumu. Latvijas Televīzija vienmēr ir maksājusi atlīdzību autoriem un iesniegusi abām kolektīvā pārvaldījuma organizācijām precīzas atskaites par projektos izmantoto mūziku.
Šis punkts nosaka, ka autors piešķir Televīzijai tiesības izmantot darbu bez licences maksas projekta realizēšanas un popularizēšanas nolūkos (darbu izmantojums pašreklāmās, reklāmās, atskaņošana raidījumā, citās mediju platformās) un nodot to tālāk projekta publicitātes nolūkos citiem mediju partneriem, piemēram, ziņu portāliem, radio stacijām , tāpat autors piešķir tiesības nodot tālāk autora vai izpildītāja publicitātes fotogrāfijas un citus materiālus, kas var tikt izmantoti projekta un dziesmas publicitātes un reklāmas nolūkos. Šis anketas punkts nekādā veidā nemaina un nevar mainīt likumā noteikto kārtību, kādā autori un izpildītāji saņem atlīdzību par darbu publisko izpildījumu no kolektīvā pārvaldījuma organizācijām.”
Nu, bet tad tā arī, augsti izglītotie LTV projektu rakstītāji, tas punkts pieteikumā nepārprotami būtu jāatspoguļo: autors (izpildītājs) apliecina, ka autordarba publicitātes un reklāmas nolūku ietvaros bez atlīdzības piešķir LTV tiesības izmantot tā darbu jebkādā veidā, ieskaitot tiesības uz fotogrāfiju izmantošanu, tai skaitā ar tālāk nodošanas tiesībām,- tā, lai katrs, kam savs laiks ir dārgs, visā pilnībā saprot, par ko šajā pieteikumā ir runa. Un tas ir gluži tā kā klasiskajā 30 sekunžu sarunā, kur, sastopot investoru, piem., liftā, tev ir jāprot izteikt nepārprotamu un skaidri uztveramu piedāvājumu. Pretēji tam vai, nu, Latvijas Televīzija neciena autorus/izpildītājus, ar skaļiem uzsaukumiem, tipa: te top zvaigznes,- medījot arvien jaunus muļķus (FFF jeb friends, fools, family princips), vai arī
LTV strādā nenogurdināmi pofigisti.
Nevar būt tā, ka juridiski saistoši punkti tiek noformulēti divdomīgi saprotamā veidā, kur pieteikumā ieraksta vienu, bet nolikumā jau ko citu, kā rezultātā (un Latvijas tiesību praksē tas tālu nav jāmeklē – “gudrona dīķu” lieta, piem.) jau vēlāk var rasties tiesību strīdi. Pretējā gadījumā tā ir un paliek Supernova 2016 konkursa pieteikuma izstrādātāju apzināta vai neapzināta, nepieļaujama nolaidība, kuru, diemžēl, bet, šķiet, Latvijas Televīzijai labot liekas mazsvarīgi.
Rakstu publikācijai sagatavoja:
Uldis Altens
rakstā ievietotas saites un izmantoti publicitātes materiāli
no LTV konkursa SUPERNOVA oficiālās mājaslapas
Meklēts un info atrasts pēc atslēgvārdiem internetā:
- supernova 2016 (11)
Kāpēc skatīties filmas online – internetā,- nevis kinoteātrī
🧐 Kur skatīties filmas – proti, vai doties uz kinoteātri, lai izvēlēto filmu noskatītos tur, vai arī šo filmu meklēt internetā, lai to skatītos kādā no online kinoteātriem, interneta TV vai filmu platformām tiešsaistē? Pie tam, kāpēc skatīties filmas internetā, ja tās var noskatīties kinoteātros? Tādi jautājumi var rasties ne vienam vien kino cienītājam pirms savas izvēles par labu kādai no iespējām.
Lai nosvērtos par labu vienai vai otrai izvēlei – skatīties filmas internetā vai klātienē Latvijas kinoteātros,- izvērtēsim mūsu kā kino baudītāju prioritātes. Piemēram, vai ir vērts atkārtoti doties uz kinoteātri, ja filma, ko vēlaties noskatīties, ir jau kādreiz redzēta? Varbūt filmu, ko vēlaties noskatīties, ik pa laikam rāda kādā no TV kanāliem. Un tādā gadījumā šo filmu reizēm varat skatīties atkārtoti tiešsaistē TV, vai arī noskatīties online TV arhīvā. Tomēr, iespējams, savu kā kino cienītāja baudījumu vēlaties pastiprināt ar iespaidiem, ko spēj sniegt vienīgi lielie kinoteātru ekrāni – it sevišķi jau tad, ja ir runa par filmām, kas balstītas uz iespaidīgiem kino kadriem. Tādas parasti mēdz būt asa sižeta filmas (piemēram, filmas par karu), trilleri un šausmenes, bet ne tikai – arī piedzīvojumu filmas u.c.. Un tādos gadījumos visticamāk izvēle varētu nosvērties par labu tam, lai ar iespaidiem bagāto filmu noskatītos Latvijas kinoteātros.
Kinoteātra apmeklējums var būt arī kā laba izklaide ne tikai skatoties filmas vienam, bet arī kopā ar draugiem un randiņā ar mīļoto cilvēku – it sevišķi jau tad, ja vēlaties izrauties no mājas rutīnas, vai arī kino apmeklējums kalpo kā jaunas iepazīšanas iemesls, piemēram, aklajā randiņā.
Lai gan teju vai nekas nelīdzinās kino baudījumam uz lielajiem ekrāniem kinoteātrī klātienē, tomēr reizēm citu ieteiktās populārākās un pat jaunākās filmas ir vērts vispirms atrast kādā no filmu platformām internetā, lai šīs filmas noskatoties kinoteātrī online, tā gūtu pirmos iespaidus. Pie tam, mūsdienu mājas kinozāles izsmalcinātiem kino baudītājiem varētu būt kā priekšroka tam, lai paliktu mājās skatīties mākslas filmas mājīgā gaisotnē, ērti iekārtojoties atpūtas krēslā. Nenoliedzami tieši diskrētums un māju sajūta var kļūt kā izšķirošais faktors tam, lai griba nosvērtos iecienītākās un jaunākās filmas skatīties, paliekot mājās.
Uzzini, kuras no filmām un kādā no interneta televīzijas platformām var skatīties online bez maksas vai kopā ar TV abonēšanu, vai arī iznomāt filmu nomā: * Megogo filmas » * Go3 filmas » * Tet cinema »
Kino mākslas un kultūras arheoloģija ‘2024
KINOTEĀTRIS ONLINE piedāvā leģendāras filmasLeģendāras filmas internetā – skatīties PSRS (Padomju) laikā radītās Mosfiļm mākslas filmas krievu valodā un ar subtitriem, legāli un oriģinālā kvalitātē online kinoteātrī bez maksas: dvēseliskais padomju kino drudzis »
Mosfiļm – tā ir viena no vecākajām un lielākajām kinostudijām bijušajā Padomju Savienībā. Mosfiļm kinostudija savas 90 gadu pastāvēšanas laikā ir producējusi vairāk kā 2500 pilnmetrāžas filmas. Šobrīd kinostudija Mosfiļm ir ieguvusi kinokoncerna statusu, kas spēj producēt vairāk kā simts filmas gadā. Kinostudijā Mosfiļm tiek filmētas ikviena žanra filmas. Lielākais vairākums Krievijas filmas, seriāli u.c. kinoprodukcija tiek radīta tieši Mosfiļm paspārnē
|
|
Neatradi, ko skatīties internetā?
Jaunākās filmas kinoteātros, meklē un skaties mākslas vai dokumentālo filmu piedāvājumu KINO AFIŠA + Latviešu mākslas filmas, ārzemju mākslas kino Baltijas un Krievijas filmas online kinoteātros šobrīd ![]() |
Atslēgvārdi: 2016 > akka-laa > autortiesības > izglītība > konkurss > kultūra > māksla > mūzika > pasākumi > radošā industrija > ziņas
Kino māksla, vide un kultūra »
Kultūras pasākumi un programmas 2024 / Kino & kultūras radošā industrija, filmas online